ALDACTAZIDE Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Spironolakton, Hidroklorotiyazid olan ALDACTAZIDE Tablet, vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden oluduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon ve felç (inme) riskinin azaltılması  ile ilgili bir preparattır.

ALDACTAZIDE Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden oluduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon ve felç (inme) riskinin azaltılması  ile ilgili bir preparattır.
 3. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kanda potasyum seviyesinin düşük olması, lupus,  gut hastalığı, astım ve alerji vakıalarından herhangi biri veya birkaçı varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz ki buna göre doz ayarlamalarına ve testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. Bu ilacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek  tansiyon  sıklıkla belirti göstermez.
 5. İdrar yapamama sorun varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol alımı  ilacın yan etkilerini arttıracaktır.
 7. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ek olarak böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 8. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Şayet makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 9. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

ALDACTAZIDE Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber aç karnına veya yemek sırasında yutunuz. İlacınızı hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, ishal,  baş dönmesi, baş ağrısı, deri döküntüleri, ilaca bağlı ateş, ereksiyon güçlüğü gibi yan etkiler görülebilir. Genellikle ilaç kesildiğinde bu etkiler kaybolur.

Etken Maddesi:  Spironolakton, Hidroklorotiyazid

Ticari-Jenerik ismi: ALDACTAZIDE Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.