AKINETON 2 mg 100 Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Biperiden hidroklorür olan AKINETON 2 mg 100 Tablet, merkezi sinir sistemi üzerinde etki göstererek, sinir sistemi ve düz kas dokusunun uyarılmasını gideren, antiparkinson ilaçlar grubuna dahil bir preparattır.  Parkinson ve benzeri hastalıklara bağlı olarak veya ilaç tedavisinden dolayı  veya başka nedenlerle vücutta bulunan bazı doğal kimyasal maddelerin dengesinde meydana gelen bozulmadan kaynaklanan etkileri azaltır.  Parkinson sendromu (çeşitli nedenlerden dolayı Parkinson hastalığına benzer belirtilerin meydana gelmesi) özellikle kas sertliği ve titremenin (tremor) tedavisinde; şizofreni, psikotik depresyon ve benzeri psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar (nöroleptik ilaçlar) ve buna benzer ilaçların neden olduğu  hareket bozukluğu (ekstrapiramidal) belirtilerinin (kaslarda istemsiz kasılmalarla ayırt edilen ani başlangıçlı hareket bozukluğu, yerinde duramama hali ve parkinson sendromu) tedavisinde uygulanır.

AKINETON 2 mg 100 Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Parkinson ve benzeri hastalıklara bağlı olarak veya ilaç tedavisinden dolayı  veya başka nedenlerle vücutta bulunan bazı doğal kimyasal maddelerin dengesinde meydana gelen bozulmadan kaynaklanan etkileri azaltır.
 3. Şayet mide bağırsak kanalmanız gerekir.a daralma veya tıkanıklık varsa veya  kalın bağırsakta aşırı genişleme ve kabızlıkla belirgin megakolon hastalığınız varsa veveyar açılı göz tansiyonunuz (dar açılı glokom) varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır
 4. Bu ilaç laktoz içermektedir. Şayet doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz..
 5. Şayet  kalp hastalığınız  veya sara (epilepsi) hastalığınız varsa veya prostat büyümesine bağlı idrar kesesinde tıkanıklık varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. İlacın uzun süre kullanımı alışkanlık yapabileceğinden, özellikle çocuklarda kısa süreli kullanılması önerilmektedir.
 7. İlacın kullanımı aniden durdurulmamalıdır. Doktor gözetiminde yavaş yavaş bırakılmalıdır.
 8. Tedaviniz sürecinde kesinlikle alkol kullanmak sakıncalıdır.
 9.  İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  veya zinde ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkat etmelisiniz.
 10. Hamile iseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa veya hamile kalmayı planlıyorsanız veya bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

 

AKINETON 2 mg 100 Tablet‘in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı, mideye verebileceği zararı azaltmak için yemeklerle beraber veya yemeklerden sonra bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Yorgunluk, baş dönmesi, sersemlik, ajitasyon, anksiyete ve benzeri yan etkiler görülebilir.

 

Etken Maddesi:  Biperiden hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: AKINETON 2 mg 100 Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.