AERIUS D-12 Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Desloratadin, Psödoefedrin hidroklorür olan  AERIUS D-12 Tablet, bünyedeki  histaminin neden olduğu deride kabartı, kızarıklık,  kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, damakta kaşınma ve  hapşırık ve benzeri alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder ve burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, burun tıkanıklığını giderir. Burun tıkanıklığının eşlik ettiği alerjik rinite ( Saman nezlesi , ev tozu   akarlarına  karşı alerji gibi) bağlı  akıntı ve kaşıntı, hapşırık, öksürük, damakta kaşınma,  gözlerde kızarıklık, sulanma ve yaşarma ve benzeri belirtilerin azaltılmasında ve burun tıkanıklığının  tedavisinde uygulanır. Kullanımı 12 yaş ve üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

AERIUS D-12 Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Burun tıkanıklığının eşlik ettiği alerjik rinite ( Saman nezlesi , ev tozu   akarlarına  karşı alerji gibi) bağlı  akıntı ve kaşıntı, hapşırık, öksürük, damakta kaşınma,  gözlerde kızarıklık, sulanma ve yaşarma ve benzeri belirtilerin azaltılmasında ve burun tıkanıklığının  tedavisinde uygulanır. Kullanımı 12 yaş ve üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.
 3. 10 günden fazla kullanmak sakıncalıdır.
 4. Herhangi bir deri testi yaptırmadan en az 48 saat önce ilacın alımını durdurunuz. İlacı kullanan sporcularda doping testleri pozitif çıkabilir.
 5. Son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan başka bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta yaşamsal tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Tedaviye başlamadan  önce kullandığınız bütün ilaçları hekiminize bildirmelisiniz.
 6. Şayet şiddetli böbrek yetmezliği veya koroner atardamar hastalığınız varsa veya yüksek tansiyonunuz, göz içi basıncında yükseklik (glokom), idrar yolunda tıkanıklık veya idrar yapma güçlüğü varsa veya troid beziniz aşırı çalışıyorsa, hamilelik veya emzirme döneminde iseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Şayet karaciğer veya böbrek hastalığı ,nefes darlığı veya kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem,  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) veya artmış göz içi basıncı, mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri, midenin on iki parmak bağırsağı açılan bölgede tıkanıklık, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu ve benzeri rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 8. Şayet herhangi bir ilaca alerji durumu varsa veya karaciğer hastalığınız  veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 9. İlaç kullanımına hastalık belirtilerinde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acil olarak doktor ile görüşmelisiniz.
 10. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 11. İlacın sakinleştirici etkisi mevcuttur.  Araç veya makine kullanmak ve benzeri uyanık ve zinde olmayı gerektiren etkinliklerde çok dikkat etmelisiniz.
 12. 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

AERIUS D-12 Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen aç veya tok karnına alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, sersemlik ve uyku hali, uykusuzluk, halsizlik, iştah kaybı, baş dönmesi, baş ağrısı, kas zayıflığı ve titreme, ağız kuruluğu  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:  Desloratadin, Psödoefedrin hidroklorür
Ticari-Jenerik ismi: AERIUS D-12 Tablet

AERIUS D-12 Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

aerius-d-12-tablet-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.