ADAFEN Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Parasetamol, Kafein olan ADAFEN Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş vakıalarında kullanılan bir preparattır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş ve ağrılar ile baş ve diş ağrısı, migren,  vücut kırıklığı, adet dönemi ağrıları (dismenore), eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, kas ağrısı, sırt ağrısı ve benzeri akut, hafif ve orta dereceli ağrıların tedavisinde  uygulanır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

ADAFEN Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş vakıalarında kullanılan bir preparattır.
 3. Düzenli kullanmanıza rağmen yeni rahatsızlıkların oluşması veya ağrının/ateşin azalmaması  ve  3 günden fazla sürmesi halinde ilacın kullanımını bırakıp hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Bağımlılığa neden olabilir.
 5. Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa, yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, kalp atışlarınızda düzensizlik, depresyon veya anksiyete ilaçları (klozapin, lityum gibi) veya sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız, hava yollarındaki tıkanıklığı giderici ilaç (efedrin, teofilin) veya alkol bağımlılığı iyileştirilmesi için dilsulfiram kullanıyorsanız ADAFEN Tablet  kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa veya glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği, kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), astımınız varsa  veya alkol kullanıyorsanız ADAFEN Tableti kullanmadan önce sorun hekiminize anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına gereksinim duyulabilir.
 7. Solunum problemi olan çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 10. Kullanımı uyku hali ve baş dönmesine neden olabileceğinden, araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı   gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için kullanılması sakıncalı olduğundan,  hekiminize sormadan kesinlikte kullanmak sakıncalıdır.

ADAFEN Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde günlük doz 2 tablet olarak önerilmektedir. Ancak çok gerekli olduğu vakıalarda günlük doz 4 tableti geçmemelidir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık,  baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:  Parasetamol, Kafein
Ticari-Jenerik ismi: ADAFEN Tablet

 

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.