ACTONEL 35 mg 4 Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Risedronat sodyum olan ACTONEL 35 mg 4 Film Tablet,  kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir preparattır. Kalça ve omurlarda görülen kırıklarda dahil olmak üzere menopoza giren kadınlarda ve osteoporozlu erkeklerde oluşabilecek kemik erimesine bağlı kırıkların önlenmesi amacıyla kemik erimesi tedavisinde uygulanır.

ACTONEL 35 mg 4 Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir preparattır.
 3. Şayet yemek borusunda darlık veya yemek borusunun boşalmasını geciktiren herhangi bir yemek borusu probleminiz varsa veya kanınızdaki kalsiyum seviyesi aşırı düşük ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Bu ilacı kullanan bazı kişilerde çene kemik kaybı diğer adıyla çene osteonekrozu meydana gelmiştir. Çene osteonekrozu’nun belirtileri, çenede ağrı, şişlik, diş kaybı, diş eti yaralarının veya enfeksiyonlarının çabuk iyileşmemesidir. Şayet kanser hastasıysanız veya kemoterapi, radyasyon veya steroid iyileştirilmesi gördüyseniz çene osteonekrozu (kemik dokusunun canlılığını yitirmesi)  gelişme riski daha yüksektir.
 5. İlacı sabah aç karnına almanız gerekir.. İlacı içtikten  sonra midenize zarar vermemesi için   30 dakika yatmayınız, uzanmayınız. Ayakta veya oturur vaziyettte  durmanız gerekiyor. Bu süre içerisinde su harici hiçbir şey yeyip, içmeyiniz.
 6. Şayet en az 30 dakika boyunca dik oturamayacak veya ayakta duramayacak durumda iseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Aksi takdirde bu ilaç mide ve yemek borusunda ciddi problemler meydana çıkarabilir.
 7. Şayet kanınızda kalsiyum seviyesi düşükse, diş iyileştirilmesi görüyorsanız veya dişle ilgili bir operasyon geçirme durumu varsa veya ciddi böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz.
 8. Bu ilaç laktoz içermektedir. Şayet doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 9. Hamile iseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa veya hamile kalmayı planlıyorsanız veya bebek emziriyorsanız bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.

ACTONEL 35 mg 4 Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Mideye geçişin kolaylaşması için ilacı ayakta içiniz. İlacı aldıktan sonra 30 dakika boyunca yatmayınız ve uzanmayınız. Bu süre içerisinde normal çeşme suyundan başka hiçbir şey yeyip içmeyiniz. Günde 1 doz alınması önerilmektedir.

İlacın  Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Eklem, kemik ve kas ağrısı, çene ağrısı, şişlik, sırtta  ve karın  boşluğunda ağrı ve yanma,  midede ülser, mide yanması , yemek borusu iltihabı , yemek borusu ülseri, oniki bağırsak iltihabı ve göğüs ağrısı ve benzeri şikayetlerden herhangi biri yan etki olarak görülüyorsa derhal ilacı kesip hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:  Risedronat sodyum

Ticari-Jenerik ismi: ACTONEL 35 mg 4 Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.