Tenoktil Kapsül

Tenoktil Kapsül neye iyi gelir?

Kullanımı :

Etken maddesi Tenoksikam olan  Tenoktil Kapsül, vücutta  iltihap ve ağrıya neden olan belirli biyolojik faktörleri gideren, ağrı kesici ve iltihap vakıalarında etkili bir preparattır. İltihaplı eklem romatizması; akut gut, ve bursit; burkulma ve incinme sonucu meydana gelen ağrı ve iltihabi vakıalar; eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması; özellikle erkeklerde görülen omurlar arası veya omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket kabiliyetinin azalması veya kaybolmasıyla ayırt edilen romatizmal hastalıkların (ankilozan spondilit)  ağrı ve iltihabi vakıalarında uygulanır. Ek olarak ateş düşürücü özelliği de mevcuttur.

Tenoktil Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya neden olan belirli biyolojik faktörleri gideren, ağrı kesici ve iltihap vakıalarında etkili bir preparattır. Ateş düşürücü özelliği de mevcuttur.
 3. Şayet geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve ciddi kalp yetmezliği vakıalarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, kalp yetmezliği, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, bronşiyel astım,  karaciğer  hastalığı, böbrek hastalığı , sigara kullanımı ve benzeri vakıalardan herhangi biri var ise  hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyulabilirsiniz.
 5. Bu ilacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme ve benzeri riskler meydana çıkarabilir.Siyah, kanlı veya katranımsı dışkı ve kanlı öksürük veya kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları ve benzeri kalp ve dolaşın sorunlarının herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acil olarak hekiminize başvurmalısınız.
 7. Bu ilacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım sorunlarını arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 9. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 10. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 11. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 15 yaş altındaki çocuklara vermeyiniz.
 12. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Şayet araç veya makine kulllanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 13. Hamilelerde bu ilacın kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamile iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız hekimi bilgilendirinz.  Emzirme döneminde hekiminize sormadan bu ilacı  kullanmak sakıncalıdır.

Tenoktil Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya yemeklerden sonra alınır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Düzensiz kalp atışları, çarpıntı,  nefes almada zorluk; mide ve bağırsaklarda kanama, delinme ve yara oluşumu; ciltte mor lekeler; yüksek ateş, boğaz ağrısı, kırmızı cilt döküntüsü,   siyah-kanlı  katranımsı dışkı, kan öksürme, kahve telvesi şeklinde kusma; mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık; hepatit; depresyon, halüsinasyon, anormal rüyalar görme, bilinç bulanıklığı  gibi yan etkiler görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Tenoksikam

Ticari-Jenerik ismi: Tenoktil Kapsül

Okuduğunuz ilaç: Tenoktil Kapsül
Web adresi : http://ilac.neyeiyigelir.com/tenoktil-kapsul.htm

Karekod :
Scan the QR Code


Çeşitli alternatif ilaçları aramak için:
Tenoktil Kapsül Google
Tenoktil Kapsül Yandex
Bugün: 19-Jun-2018 03:40:18
Ulusalarası saat: 19-06-18 00:40:18
Yazı tarihi ve Günü : 6 Aralık 2017Çarşamba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Oramikron 80 mg Tablet
Oramikron 80 mg Tablet

Kullanımı : Etken maddesi Gliklazid olan Oramikron 80 mg Tablet,insüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini...

OXEZOLE Deri Spreyi
OXEZOLE Deri Spreyi

Kullanımı : Etken maddesi Oksikonazol nitrat olan OXEZOLE Deri Spreyi, mantarların hücre zarında yapısal ve işlevsel bozulmalara sebep olurak çalışan bir...

Kapat