PEXOLA ER 3 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet

PEXOLA ER 3 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet neye iyi gelir?

Kullanımı :

Etken maddesi Pramipeksol olan PEXOLA ER 3 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet,• Parkinson hastalığının ( yavaş ilerleyici, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır)  belirtilerinin tedavisinde tek başına veya levodopa (Parkinson hastalığında kullanılan diğer bir ilaç)  ile beraber uygulanır.  İnsan beyninde belli bölgelerde dopamin üreten beyin hücreleri bulunur. Dopamin insanların akıcı ve koordine hareketler yapmalarını temin eder. Dopamin üreten beyin hücrelerinin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamin üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtilerin tedavisinde etkilidir.

PEXOLA ER 3 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Parkinson hastalığının ( yavaş ilerleyici, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır)  belirtilerinin tedavisinde tek başına veya levodopa (Parkinson hastalığında kullanılan diğer bir ilaç)  ile beraber uygulanır.
 3. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol kullanımı ilacın yan etkilerini daha da artırmaktadır.
 4. Şayet ilacın kullanımı sırasında sigaraya başlarsanız veya sigarayı bırakırsanız, bu durumdan hekimi haberdar ediniz. Doktorunuz ilacınızın dozunu durumunuza göre ayarlayacaktır.
 5. Parkinson hastalığı tedavisinde bu ilacın kullanımı, kumar alışkanlığı ve cinsel istekte artış ve benzeri kontrol edilemeyen davranışlara yol açabilir. Bu davranışlar, genellikle yüksek doz alan hastalarda görülebilir. Doz azaltıldığında veya tedavi sonlandırıldığında bu davranışlar kaybolmaktadır.
 6. İlacın kullanımıyla özellikle tedaviye yeni başlandığında, kan basıncında düşüş olabileceğinden, tedavi sırasında hastanın kan basıncı izlenmelidir.
 7. İlacın kullanımı sırasında, sakinleştirici etkisi sebebiyle günlük faaliyetler (örneğin yemek yeme, araba kullanma gibi) sırasında uyuklama ve ani uyku nöbetleri görülebilir. Bundan dolayı ilacın sizin bünyenizi nasıl etkilediğini anlayana kadar,  araba veya makine kullanmak  gibi tehlikeli olabilecek faaliyetlerden uzak durunuz.
 8. 18 yaş altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 9. Şayet  karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız  varsa veya  ciddi kalp sorunlarınız, şizofreni ve benzeri ciddi psikiyatrik sorunlarınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Tedavi sürecinde  araç ve makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerden uzak durunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme döneminde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Hamilelerde doktorunuz ilacın yarar/zarar durumunu değerlendirip, bu ilacı kullanıp kullanmayacağınıza karar verecektir. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PEXOLA ER 3 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet’in  Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya yemek öğün aralarında alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, mide şikayetleri, karın ağrısı, hazımsızlık, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, istemli hareketlerde bozukluk, ödem, iştahta azalma, bitkinlik, uykulu hissetme hali, görme bozuklukları, halüsinasyon ve hipotansiyon yaygın görülen yan etkilerdendir.

Etken Maddesi: Pramipeksol

Ticari-Jenerik ismi: PEXOLA ER 3 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet

PEXOLA ER 3 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

PEXOLA-ER-3-mg-Uzatılmış-Salınımlı-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Okuduğunuz ilaç: PEXOLA ER 3 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet
Web adresi : http://ilac.neyeiyigelir.com/pexola-er-3-mg-uzatilmis-salinimli-tablet.htm

Karekod :
Scan the QR Code


Çeşitli alternatif ilaçları aramak için:
PEXOLA ER 3 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet Google
PEXOLA ER 3 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet Yandex
Bugün: 24-Mar-2018 16:52:31
Ulusalarası saat: 24-03-18 13:52:31
Yazı tarihi ve Günü : 12 Ocak 2018Cuma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
RICUS 4 mg Film Tablet

Kullanımı : Etken maddesi  Risperidon olan RICUS  4 mg Film Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik)...

VITABIOL-C FORT Draje

Kullanımı : Etken maddesi Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B6, Vitamin B12, Vitamin C (Askorbik Asit), Niasinamid, Kalsiyum...

Kapat