Klorheksol Gargara

Klorheksol Gargara neye iyi gelir?

Kullanımı :

Etken maddesi Klorheksidin glukonat olan  Klorheksol Gargara, ağız içindeki mikropları öldürücü ve gelişimlerini önleyici bir ağız solüsyonudur. Diş eti iltihabının  tedavisi ve önlenmesi; ağız ve boğaz bölgesindeki operasyonlardan sonra; ağız hijyeninin sağlanması;  diş ile ilgili operasyonlardan sonra diş eti iyileşmesinin hızlanması; diş plakları oluşumunun önlenmesi;  protez kullanımından dolayı meydana gelen ağız içi iltihapları; diş çekimi ve diş tedavilerinde tedaviye yardımcı olmak; ağız içi yüzeylerinin iltihaplanması; küçük aftlar; ağız boşluğu ve boğaz bölgesindeki enfeksiyonlar (boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit gibi) ile ilgilidir.

Klorheksol Gargara Kullananlar için Uyarılar:

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Ağız içindeki mikropları öldürücü ve gelişimlerini önleyici bir ağız solüsyonudur.
 3. Diş ve diş eti sağlığınız için diş hekiminize 6 ayda bir muayene amaçlı gitmelisiniz.
 4. İlacı kullanırken iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamıyla temizlenmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 5. İlacı uyguladıktan sonra ağzınızda hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tadı yok etmek için ağzınızı bir başka sıvı veya su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltır.
 6. İlacı yemekten sonra ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayınız. İlacı ağzınızda bir dakika  kadar çalkalayınız. Daha sonra tükürünüz. Gargarayı yutmayınız. İlacı kullandıktan sonra dişlerinizi fırçalamayınız, bir şey yeyip, içmeyiniz.
 7. İlacın gözlerinize ve kulaklarınıza temasından kaçınmalısınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç hafta içinde iyileşme görülse de hekimin tavsiye ettiği sürece kullanmaya devam ediniz. Çünkü  enfeksiyon tamamıyla temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme görülebilir.
 9.  Bu ilacı 6 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Klorheksol Gargara’nın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı gargaranın yanında verilen doz ölçüm kabıyla almanız gerekir. Yaklaşık bir dakika boyunca çalkalayınız ve tükürünüz. Ağızda kötü bir tat oluşabilir, ağzınızı su ile çalkalamayınız. Şayet proteziniz var ise gargaranızdan bir miktar bardağa dökün. protezlerinizi  bir iki dakika bardaktaki  gargaranın içinde bırakınız. Ağzınızı da gargara ile çalkaladıktan sonra protezlerinizi bardaktan alıp ağzınıza yerleştirebilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Tartar oluşumunda artış, tat almada değişiklik, diş dolgusunda, protezlerde renk değişimi ve benzeri yan etkiler görülebilir.

laç Etken Maddesi: Klorheksidin glukonat

Ticari-Jenerik ismi:  Klorheksol Gargara

Okuduğunuz ilaç: Klorheksol Gargara
Web adresi : http://ilac.neyeiyigelir.com/klorheksol-gargara.htm

Karekod :
Scan the QR Code


Çeşitli alternatif ilaçları aramak için:
Klorheksol Gargara Google
Klorheksol Gargara Yandex
Bugün: 19-Jun-2018 03:46:26
Ulusalarası saat: 19-06-18 00:46:26
Yazı tarihi ve Günü : 22 Ekim 2017Pazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
TOSSECA 40 mg DR Kapsül

Kullanımı : Etken maddesi  Esomeprazol magnezyum olan TOSSECA 40 mg DR  Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltmaya yararlı bir proton pompası inhibitörüdür. Mide...

HEKSOBEN Gargara

Kullanımı : Etken maddesi Benzidamin hidroklorür, Klorheksidin glukonat olan  HEKSOBEN Gargara, vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan biyolojik faktörleri gideren,...

Kapat